"Dünyanın en kaliteli ve güvenli yolları Türkiye’de"

Bakan Karaismailoğlu, yeni yapılan yollar ve yatırımlar sayesinde ulaşımda emniyeti en üst düzeye taşıdıklarını belirterek yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının rakamlara da yansıdığını söyledi

"Dünyanın en kaliteli ve güvenli yolları Türkiye’de"
"Dünyanın en kaliteli ve güvenli yolları Türkiye’de"
GİRİŞ 03.12.2020 13:51 GÜNCELLEME 03.12.2020 13:51
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Karaismailoğlu, “Ülkemizde 18 yılda taşıt sayısı yaklaşık 3 kat artmasına rağmen can kaybı yüzde 79 oranında azaldı. Ulaşımda önceliğimiz her zaman insan hayatı ve yüksek emniyet oldu” dedi.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni yapılan yollar ve yatırımlar sayesinde ulaşımda emniyeti en üst düzeye taşıdıklarını belirterek; yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının rakamlara da yansıdığını söyledi.

"ULAŞIMDA ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN İNSAN HAYATI VE YÜKSEK EMNİYET OLDU”

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ülkedeki trafik kazalarının ve can kayıplarının azaltılması amacıyla ulaşımda emniyeti en üst düzeye taşımaya devam ediyor.   Ulaşımda önceliklerinin her zaman insan hayatı ve yüksek emniyet olduğunun altını çizen Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizde 18 yılda yaptığımız toplam 28 bin km'lik bölünmüş yollarla taşıt hareketliliği yüzde 160 oranında artarken; 100 milyon taşıt-km başına can kaybı yüzde 79 oranında azaldı” diye konuştu.

"OTOYOL UZUNLUĞUMUZU 28 BİN KM’YE ÇIKARDIK”

Toplam yol ağının 68 bin km olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Otoyol uzunluğumuz 2003 yılında 6 bin km iken 2020 yılında otoyol uzunluğumuzu 28 bin km’ye çıkardık. Bölünmüş yollar, toplam yol ağımızın yüzde 40’ını oluşturmasına karşın bütün yol ağımızda hareket eden trafiğin yüzde 83’üne hizmet verecek. Ortalama hızımızı da 40 km’den 88 km’ye çıkardık” ifadelerini kullandı.

“2003 VE 2019 YILLARI ARASINDA TAŞIT HAREKETLİLİĞİ 52,3 MİLYARDAN 135,5 MİLYARA YÜKSELDİ”

Türkiye'de 2003 ve 2019 yılları arasında ulaşımdaki taşıt hareketliliğinin 52,3 milyardan 135,5 milyara yükseldiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Taşıt sayısı yaklaşık 3 kat artmasına rağmen trafikte can kaybı sayısı azaldı” açıklamasında bulundu.  Karaismailoğlu, yolun da yolculuğun da güvenli olduğuna vurgu yaptı.

“YENİLİKÇİ VE TEKNOLOJİ ODAKLI ÇÖZÜMLERLE, ULAŞIMDA EMNİYETİ EN ÜST DÜZEYE TAŞIDIK”

Ulaşımda hayata geçirilen yenilikçi ve teknoloji odaklı çözümlerin, emniyeti en üst düzeye taşıdığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “100 milyon taşıt-km başına düşen can kaybı 2003 yılında 5,72 iken 2019 yılında 1,21 oldu. 10 bin taşıt başına düşen can kaybı 2003 yılında 4,43 iken 2019 yılında 0,87 oldu” dedi.


“ATTIĞIMIZ ADIMLARIN OLUMLU SONUÇLARI RAKAMLARA DA YANSIDI”

Trafikte 2003 ve 2019 yılları arasında atılan adımların sonuçlarına değinen Bakan Karaismailoğlu, yapılan çalışmalarla elde edilen olumlu sonuçların rakamlara da yansıdığına dikkat çekti. Karaismailoğlu, “2003-2019 trafikteki taşıt sayısı ve can kaybı oranlarına bakıldığında;   2003 yılında taşıt sayısı 8 milyon 903 bin 840 iken can kaybı 8 bin 1 kişi oldu.  2019 yılında taşıt sayısı 23 milyon 156 bin 975 iken can kaybı 5 bin 473 oldu” ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 81
 • Ben de haklıyım 11 ay önce Şikayet Et
  Hükümetin eleştirilecek yönleri de var, inşallah bunları kısa zamanda düzeltirler. Ancak, her kim bu hükümete ulaştırma ve sağlık alanında laf ederse, samimiyetinden şüphe eder, art niyetli kategorisine koyarım.
  Cevapla
 • Ufuk 11 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim birileri hala yolu görmüyor.yola bak arkadaş yola bak.bu yollar bu kalitede avrupadan daha üstün.adam yolu görmüyor.hayırlı olsun diyemiyor.mazot benzin fiyatıyla uğraşıyor.yunanistandan geçen bilir. Her şehir sınırına gişe koymuşlar.para alıyorlar.makedonlarda aynı.elli km bir gişe.her gişede 25_30 lira alıyor.mazot 1•60 yuro.hesap et.geçtiğimiz sene.gidersem türkiyeden depoyu doldurarak gidiyorum.arkadaş müthiş yollarımız yapıldı.Allah razı olsun yapanlardan yaptıranlardan sevep olanlardan.eski duble yollar duruyor.isteyen ordan gidebilir.
  Cevapla
 • Malatyalı 11 ay önce Şikayet Et
  Bazılarının gündemi hiç değişmez saman ve heykeldir. İnsanlara yapılan yatırımların hiç önemi yoktur. Yapılan her şeyi tahkir etmek için her türlü yalan en büyük dayanaklarıdır.
  Cevapla
 • Evladı Fatihan 11 ay önce Şikayet Et
  Almanyada asgari ücret alan kişinin maaşı kirasını anca öder, belki çok az bir para kalır, Türkiyede ise asgari ücret alan bir kişi ortama maaşının 3 te biri veya bulunduğu şehre göre 4 te birini kira olarak verir, ve geri kalanı ile zorda olsa geçinir, ya Almanyadaki asgari ücretli neyapsın, sefalet içinde yaşar, inanın durum böyle, bize anlatılanların çoğu hikaye,Türkiyemizin kıymetini bilelim,ve başımızdakilere dua edelim, daha iyi günlere gidecehiz İnşallah.
  Cevapla
 • Evladı Fatihan 11 ay önce Şikayet Et
  Romanya bile çok büyük petrol ülkesi oldugu halde litresi 95 cent,bizden daha pahalı, sallada salla, bir şeyi bilmeden konuşmayın ya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle